TOPÍME & CHLADÍME

Proč vytápět klimatizací?

Věděli jste, že topení klimatizací je nejlevnější teplo? Prémiové klimatizace fungují na principu tepelného čerpadla vzduch – vzduch. Díky topení klimatizací ušetříte čas i peníze. Při topení klimatizační jednotkou dochází k obrácení distribuce tepla, kdy teplo se tvoří uvnitř, zima proudí ven. Vnější jednotka získává teplo z okolního vzduchu, čímž se výrazně pomáhá tomu, že vnitřní jednotka levně topí. Teplo vzniká pouze za cenu přijaté energie pro provoz klimatizace (spotřebovaného příkonu klimatizace) a teoreticky lze říct, že teplo je jako vedlejší produkt. Z tohoto pohledu je teplo poskytováno “zdarma”. Tento způsob vytápění patří mezi nejefektivnější, nejekonomičtější, ale především nejekologičtější způsoby topení vůbec. Zjednodušeně řečeno, platíte pouze elektrickou energii, která pohybuje kompresorem klimatizace a ventilátorem vnitřní klimatizace. A to je velmi malá spotřeba elektrické energie. Klimatizace nabízíme od značky Toshiba, která patří mezí nejúspornější A+++.

Vyberte si favorita SEIYA, SHORAI EDGE, HAORI, DAISEIKAI

Jaká je spotřeba při topení klimatizací v zimě?

POROVNÁNÍKLIMA STŘEDNÍ TŘÍDY (A+++)PŘÍMOTOPINFRAPANEL SÁLAVÝ
Minimální délka topné sezony7 měsíců
Výkon topení3,2 kW3 kW3 kW
Příkon topení (jmenovitý-průměrný-nejhorší)0,16 – 0,7 kW/h3,20 kW/h3,20 kW
Cena za 1 kW el.energie (ČSÚ 9/2023)7,60 Kč
Náklady vytápění za měsíc (6 hodin denně) 30 dní219 Kč – 958 Kč4 378 Kč4 378 Kč
Náklady za vytápění na zimu (7 měsíců topení 6h/denně)1532 Kč – 6703 Kč30 643 Kč30 643 Kč

Spotřeba prémiové klimatizace A+++ při topení v zimě bude od 0,15 – 0,6 kW/h. Pro účely tohoto výpočtu uvádíme ve výpočtu klimatizaci střední třídy. Náklady na topení jedním kusem klimatizace střední třídy s hodnou SCOP 5,1 za celou zimu vychází při jmenovité spotřebě 0,16 – 0,7 kW/h

Víte co znamená SCOP?

SCOP (Seasonal Coefficient of Perfomance), znamená sezónní topný faktor, který vyjadřuje poměr energie vyrobené a energie k tomu potřebné (spotřebované) v průběhu celého roku.

Hodnota SCOP se sestavuje z dat zjištěných na příslušných jednotkách a z klimatických dat. Průměrný roční topný faktor SCOP je udáván podle normy EN 14 825.

Konkrétně například SCOP 5,2 znamená, že tepelné čerpadlo spotřebuje 1 kWh elektrické energie na to, aby vyrobilo 5,2 kWh energie tepelné.

Z pohledu účinnosti jednotek je pak vhodné se soustředit na parametry SEERSCOPChladicí faktor (SEER) a topný faktor (SCOP) vyjadřují sezonní energetickou účinnost. Čím jsou čísla vyšší, tím je lepší energetická účinnost zařízení.

Máte zájem o klimatizaci a bezplatnou konzultaci? Klikněte ZDE!